13 Reasons Why - Názorovka

5. června 2017 v 16:00 | Black* Rock Shooter |  Úvahy
Předem by jsem chtěla upozornit, že tento článek není nic jako recenze. Mohou se zde vyskytovat spoilery (a bude jich dost) stejně tak jako názor člověka se kterým se nemusíte ztotožnit.
A pokud i přes tohle všechno chcete pokračovat ve čtení, pohodlně se usaďte.


V první řadě by jsem měla zmínit, že jsem seriál viděla mnohem dříve než jsem četla knihu. Ano nejraději by jsem se za tohle ukamenovala. Ale to není podstatné. Aby se neřeklo tak Vám sem přidám i odkaz na CSFD, kde je recenze. Pokud se tomu tak dá říkat.
A ti co to neviděli a i přes varování výše četli dále už se nevyhnou spoilerům.


Všichni tedy víme, že Hannah Bakerová se zabila. Měla k tomu důvody, některé zcela zbytečné a pro někoho nepochopitelné. Před svou sebevraždou nahrála na staré kazety důvody proč. Proč to udělala. A nechala je kolovat mezi všemy, kteří jí k tomu ty důvody dali. Ať už bylo sebehloupější.
Celý seriál měl jisté poselství, upozornit na šikanu ve školách. Ano to beru. Děje se to všude, dnes a denně.
Ať už to někdo dělá vědomě nebo si to neuvědomuje. Vždy je někdo komu to ublíží nějakým způsobem a nemusí to být vždy jen fyzické, ale i psychické a to bývá leckdy horší.
Ale zpět k tomu co jsem zde chtěla, jak se říká ventilovat.
Každá strana kazety je o jednom zážitku, jedné osobě a jedné události, které Hannah nějak poznamenaly. Jak jsem se zmiňovala občas to bylo něco nepříjemného a jindy maličkost u které by jiný jen mávl rukou.


Prvním pánem na holení je Justin. Typický hezounek a oblíbenec ve škole. Každá holka si s ním chce vyjít. Jeho úsměv je okouzlující, jeho školní prospěch už zase tak moc ne. Je to nadějný sportovec takže tělo má také vcelku ucházející. A pak když si všimne nové studentky je z toho hned nejlepší den školy. Opravdu kdo by to nechtěl. A pak se shodou okolností při večerní procházce a blbnutí na dětském hřišti stane, že jeho mobil má najednou ve své paměti fotografii kalhotek slečny se kterou byl venku. Shodou okolností jako kždý kluk se tím chlubí kamarádům. Ale není to až takový hnusák, aby to rozeslal celému svému telefonímu seznamu. Ovšem kdo říkal že takový hnusák by nebyl nějaký jeho kamarád. Tím pádem na první nahrávce je podle mě Justin neoprávněně. Nemohl za to, na druhou stranu tu fotku neměl nikomu ukazovat.

Alex a Jessica. Nejprve nejlepší kamarádi co tráví své volné časy u Moneta. FML.
Chvilková idilka těchto tří se záhy změní když spolu začnou randit aniž by o tom Hannah řekli. Ovšem distancovat se od někoho s kým jste trávili volné chvíle každý den není hezké.
Ovšem i po tomhle fiasku jsem toho názoru, že Alex nebyl špatným člověkem, vzhledem k tomu, že chtěl od začátku co začali nahrávky kolovat říct pravdu. Protože on jako jediný citíl vinu a chtěl to nějak napravit. I když pozdě. A můj názor na Jessicu, hm, nesnášela jsem ji. Od samého začátku. Už jen z důvodu, že alkoholem svoje problémy opravdu nevyřeší.

Tyler, Courtney, Marcus. Jinými slovy stalker. Někdo kdo je zamilovaný do dívky co není jeho liga. Až přehnaný snaživec, moc divný. Dále notorická lhářka, lesba, která se stydí že se někdo dozví její sexuální orientaci, protože její rodice jsou dva muži. Pro svou reputaci by potopila i dobrou kamarádku jen aby se to nijak nedotklo její pověsti. a v neposlední řadě oblíbenec, kandidát studentské rady, osoba zvyklá, že dostane co chce. Ale ne vždy.


A takhle by jsem mohla pokračovat až do haleluja. Každý jí nějak ublížil.
Zlomili jejího ducha, zničili její pověst, ublížili její duši. Svou vinu mají všichni.
Ať už Zach tím, že jí kradl lichotky ze sáčku ve třídě. Nebo Ryan, který zveřejnil ve školním časopise její báseň. Clay moc dobře věděl, kdo to napsal i když to bylo publikováno anonymně a stejně s tím nic neudělal. Nikomu nic neřekl.
Ač jsem se od začátku snažila Hannah pochopit, nemohla jsem. Dokonce jsem ji nemohla ani litovat. Pro mě je sebevražda jen řešením zbabělce.
Ano Bryce jí hodně ublížil, ale mohla si za to sama, neměla za ním chodit na poslední party. Clay se jí snažil pochopit, pomoct jí ale ona ho odstrkovala a on jen udělal to, co po něm chtěla, protože to byl až moc hodný kluk. A nakonec její víru a naději pohřbil pan Porter. Ale co mohl udělat více, když mu Hannah neřekla jméno?
Opravdu to všechno na kazetách byli jen chyby oněch zmínených a nebo i chyby samotné Hannah. A proč se zabila, když stačilo vše říct. Nechala své milující rodiče, aby se vypořádali se smrtí své jediné dcery. A přitom by pro ní udělali první poslední. Celou dobu jsem očekávala nějaké pádné důvody, ale chápu že když se nakupí maličkosti ublíží člověku hodně. Ale i tak se nemohu zbavit pocitu, že Hannah byla jen drama queen. A udělala pro sebe nejjednodušší věc. Ukončila svůj život a svoje problémy hodila na 12 osob, které jsou na páskách.


Upřímně. Hannah si myslela jak moc těžký má život, ale upřímně nikdo ho neměl dokonalý. Justin se potýkal s matkou alkoholičkou a nevlastním despotickým otcem. Alex zase s otcem policistou, který po něm chtěl disciplínu a správné chování, aby nijak neporušoval zákon. Jessica byla zase v očích svého otce dokonalou dcerou, kterou si přál i když byla pravým opakem. Courtney se potýkala se svou sexuální orientací a svými ne tak úplně normálními rodiči. Bryce si žil svůj život na úrovni a věděl, že si může dovolit cokoliv a projde mu to.
Ať už šikanujete někoho aniž by jste si to uvědomili, vždy ponesete nějaké následky. A opravdu žádný rodič nechce přijmout fakt, že jeho dítě někomu ubližovalo ať už psychicky a nebo fyzicky. A už vůbec se nechce smířit s faktem, že jeho dítě je terčem šikany.

Ale veřte, že až se zabijete, všichni zapomenou na to špatné co se vám stalo. Zapomenou na fotky kalhotek co kolovali školou, zapomenou na seznam, kde vaše jméno bylo u kolonky "nejlepší zadek". Stejně tak zapomenou, že vás vlastně neměli rádi a najednou Vás strašně milují a jsou hrozně smutní, že už tu nejste. Roní pro Vás falešné slzy. Nosí vám na oltář ve školní budově květiny, které jste za svůj život vlastně nenáviděli.
A mluví o Vás, jako by vás znali. A zapomínají na to, co Vám provedli.
A pak je tu jen ten jediný pravý přítel, který se nedokáže na Vaši skříňku podívat, aniž by tam neviděl Vás a aniž by si nepředstavil jak u ní stojíte a usmíváte se na něho.


Pokud se na celý seriál chcete podívat na této stránce můžete.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 5. června 2017 v 17:00 | Reagovat

S kamarádkou a zároveň spolužačkou jsme se shodly, že by se to dalo výborně využít v hodinách Výchovy k občanství, protože kromě té šikany a sebevraždy pokrývá celou řadu neméně závažných témat.

I když s některými věcmi úplně nedokážu souhlasit (ale to už víš ;), tak je to stejně seriál, který fakt donutí přemýšlet. A uvědomit si, že to, co někomu může připadat jako neškodná prkotina, může někoho dalšího dost poznamenat.

2 Blackie✰ Blackie✰ | E-mail | Web | 5. června 2017 v 19:34 | Reagovat

[1]: Opravdu by se to dalo použít jako názorná ukázka pro více věcí a pocitů. To je pravda, samozřejmě tvůj názor znám :)
Stejně tak tento seriál nijak neodsuzuji, dokonce se mi i líbil a koukám se na něho znova. :)

3 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 5. června 2017 v 19:37 | Reagovat

[2]: Třeba jenom přátelství, komunikace, ignorace nebo morálka ... ale třeba i ekonomie a globalizace.

4 Nauesin Nauesin | Web | 21. června 2017 v 13:02 | Reagovat

Strašně mě štve, že jsem to ještě neviděla, když já si chci přečíst ten článek! :D damnit.

5 Blackie✰ Blackie✰ | E-mail | Web | 21. června 2017 v 18:32 | Reagovat

[4]: Opravdu doporučuji si na to udělat čas :) stojí to za to, i když 100% by jsem tomu nedala, ale tak třeba takových 80% určitě :)

6 Nauesin Nauesin | Web | 25. června 2017 v 21:27 | Reagovat

[5]: mise splněna! :D

7 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 25. června 2017 v 23:38 | Reagovat

Docela mi bylo líto Claye, protože se přes půlku seriálu děsil, co Hannah vlastně udělal, že se kvůli tomu zabila a ono nakonec vyšlo najevo, že v jeho případě činu lituje spíše Hannah. Ale Hannah si v Clayově případě měla uvědomit, že musí říct, co chce a nečekat, že si to on domyslí.

Jinak se mi seriál docela líbil. Těším se na pokračování.

Názorovky jsou mnohdy lepší než recenze. Hlavně, když už jsi seriál viděla a můžeš o tom volněji psát a vykecávat se do detailů.

8 Citruštek Citruštek | E-mail | Web | 29. června 2017 v 16:00 | Reagovat

No, je to tvoj názor.
Mne spolužiačka poradila, aby som si pozrela seriál, vraj je to lepšie, ako kniha. Kto vie. 100 ľudí, 100 chutí.
Nedovolila by som si na človeka, ktorý ukončí svoj život povedať, že je to zbabelec. Už len to, že človek schopný niečo také sebe vykonať, to mi nepríde zbabelé, ale veľmi smutné a tragické, že zomrie v takom mladom veku, keď mala celý život pred sebou.
Každý jeden človek na tej páske bol právom. Bolo jasne poukázané, že aj malý problém môže mať vplyv na niekoho život a keď sa to kopí, je to horšie a horšie. Ďalej bolo zobrazené aj to, že sú to len teenegeri bez skúseností, ktorí majú strach, robia hlúposti a nezvažujú iné možnosti. Áno, takí sme boli aj my, ja si na to veľmi dobre pamätám a preto neodcudzujem ani to dievča za to, čo urobila.
Každý má inú psychiku, iný pohľad na svet. Niekomu to neurobí absolútne nič, keď si z neho robia srandu alebo mu ubližujú viac. Na niekoho to má neskutočný vplyv, až by si sa čudovala.
Áno, Hannah nemala poslať Claya kade ľahšie, lenže ona už bola v koncoch. Jednoducho je to baba, v ktorej lomcuje toľko emócií, že to nezvládla. Jasné, že aj ona urobila chybu. Ale kto ich nerobí?
Takže nemyslím si, že takíto ľudia sú zbabelci. Ani zďaleka. Akurát ich pohľad nevieme pochopiť dokým by sme to nechceli urobiť aj my.
Inak seriál na mňa pôsobil tak realisticky a depresívne, že až až. Ale myslím si, že je to dobre, pretože donúti to človeka sa zamyslieť nad tým, čo robí druhým.
Podľa mňa by sa tu dalo fungovať aj bez šikany a iných sračiek, ktoré sa diali v tom seriály. Len problém je, že veľa ľudí sú príliš tupí na to, aby s tým prestali.

9 Blackie✰ Blackie✰ | E-mail | Web | 30. června 2017 v 14:42 | Reagovat

[8]: To samozřejmě nikomu neberu, lidi jsou různí a mají rozdílné povahy. Proto se každý zachová jinak. A každý to bere i jinak.

Jinak já si ze své minulosti nesu šrám v podobě smrti svého nejlepšího kamaráda. Protože vím proč to udělal (nebylo to nic ohledně šikany či ponižování, jen prostě neunesl, že by měl být upoután na vozíček po autonehodě. Nelíbilo se mu vědomí, že by byl na někom závislý a tak mě tu prostě nechal, samotnou...), vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a dopisu co se mi do ruky dostal až rok po jeho smrti se s tím stále nemohu vyrovnat i když to je bezmála 5 let. Proto mám asi jiný pohled na tyhle věci ohledně sebevražd a tak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Obrázky čerpám z:
Google

Videa jsou samozřejmě z Youtube

Články na Téma Týdne, Úvahy, povídky a recenze spadají pod Autorská práva.