(Děsivý) Malostranský hřbitov

25. dubna 2015 v 0:17 | Black* Rock Shooter |  Ostatní
Zašlé náhrobní kameny obrůstají popínavými výhonky břečťanu a ztrácejí se pod jeho sytě zelenými listy.
Nedaleko Bertramky, v pražské čtvrti Smíchov see pod rozložitýi korunami stromů jeden z nejméně známích a zároveň i nejzanedbanější hřbitov Prahy.
Jmenuje se Malostranský a již dlouhá léta je pro veřejnost nepřístupný.
Zdejší cestičky a hroby pomalu zarůstají plevelem.
Mimořádný zájem o něj však jeví záhadologové, neboť pohřebiště je spjaté s řadou temných legend. Kromě toho, že zde leeží ostatky řady významných osobností v čele s malířem Antonínem Mánesem (1784-1843), se na hřbitově údajně nachází hrobka v níž je pohřbený anděl.


Píše se rok 1680.
Hlavním městem právě "prochází" morová epidemie. Lidé s krvavými vředy po celém těle se zmítají v bolestech a umírají. Jsou jich desetitisíce a na jejich domech se objevuje nepřehlédnutelný bílé znamení, hlásající, že i tady udeřila černá smrt.
Právě v této době se zakládá Malostranský hřbitov.
Mrtvých je totiž v Praze tolik, že už není kam je pohřbívat. Se zesnulými přitom není nakládáno nijak v rukavičkách. Většina mrtvých nakonec končí v hromadných masových hrobech. Však proto později Malostransý hřbitov obklopuje temná aura a zabydlují se zde zlé síly.
~~~
K Malostranskému hřbitovu se blíží početné procesí.
Jde o smutečný průvod doprovázející ostatky hraběte Thuma. Někdejší biskup byl i přes své podivínství lidem oblíben. Okolí Cibulky (vila nedaleko Malostranského hřbitova) totiž velice zvelebil, podporoval umělce, spoluzakládal školy a rozdal mnoho peněz chudým a potřebným.
Po jeho smrti v roce 1826 se s ním přichází rozloučit mnoho lidí.
Podle některých jde o trest za to, že uzavřel smlouvu s ďáblem.
Po smrti však biskupova duše nenajde klid. Podle pověsti se jeho duch zjevuje vždy v noci o posledním pátku v měsíci a prochází se po balkonu vily. Po půlnoci se pak Thumův přízrak vrací do hrobky z níž se ještě dlouho poté ozývá žalostné vzlikání.
~~~
V přední části hřbitova je možné spatřit mohutný Thumův náhrobek v němž je usazená biskupova socha klečící před rozevřenou knihou.
Ta podle legendy obsahuje seznam osob, které následujícího roku zemřou.
Řada z lidí o tom však pochybuje. Jednou z nich je i mladá žena jménem Terezie. Ta se na ono místo kdysi nechávala vozit v noci. Podle všeho nabádala svého kočího, aby se do knihy podíval. Když to však kočí odmítá, Terezie nahlédne sama. To co viděla ji zřejmě vyděsilo.
Téhož roku pak žena skutečně umírá.
Jména budoucích nebožtíků je však podle pověsti možné podle pověsti v Thumově knize zahlédnout jen jeden den v roce a to na silvestra a navíc o půlnoci.
~~~
Roku 1848 se do chudé rodiny strážníka narodí malá holčička, jménem Anna (1848-1851).
Ve skutečnosti se však jedná o neposedného andělíčka. Podle pověsti totiž v nebi došlo k nešťastné administrativní chybě a do těla právě narozeného děvčátka vkloula duše anděla namísto lidské.
Potvrzovat to mají i podivné úkazi při jejím narození.
Chvíli předtím než se Anna narodí, se na nebi zářivě rozzáří hvězda, rozezní se líbezná hudba a stromy a keře v celém okolí najednou rozkvetou.
.
.
.
Malá dvouletá Anička sedí na zápraží a hladí kocoura, kterého má v klíně. zdá se přitom, že mu něco tiše šeptá do ouška. Dívenka podle všeho rozumí zvířecí řeči. Oproti ostatním dětem navíc prakticky nezlobí a nepláče a všem ve svém okolí se snaží pomáhat.
Zve domů žebráky i zloděje a obdarovává je jídlem i věcmi.
I Bůh tak prý pochopí, že andělská duše je pro tento svět až příliš dobrá a lidé by ji jen využívali. Rzhodne se ji proto vrátit do nebe. Když si dívenka jednou hraje v okně, nechá jí z rukou vypadnout panenku. Anička se ji pokusí chytit, zavrávorá, spadne z okna na zem a zabije se.
.
.
.
Před drobným kamenným náhrobkem s reliéfem půvabné dívenky s kudrnatými vlásky a s rukama sepnutýma rukama postává skupinka dětí. Aniččin hrob se totiž stane jakýmsi poutním místem.
Pokud se před ním pomodlí dítě, splní mu soška přání.
Malostranský hřbitov tak získává druhý záhadný unikát.
Zdroj: časopis Enigma (květen 2015)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Adís Eliadora Adís Eliadora | Web | 25. dubna 2015 v 12:19 | Reagovat

Páni :o Tak to je něco. Už se začínám bát...
To s tím andělem.. to je vážně něco no.. :o ^^ Dobrý článek.. ^˘

2 Yumi-chan15 Yumi-chan15 | Web | 26. dubna 2015 v 13:27 | Reagovat

Hodně dobrý článek. Škoda že je tento hřbitov uzavřený veřejnosti, ráda bych se tam koukla.... Jasně, já posera půjdu na hřbitov -_-

Každopádně má to svou temnou atmosféru a ty příběhy jsou celkem dost psycho :D

3 Blackie ~ Hell Blackie ~ Hell | E-mail | Web | 26. dubna 2015 v 14:36 | Reagovat

[2]: Taky mě ten hřbitov jaksi přitahuje. Momentálně bydlím kousek od něho a když jsem ho viděla poprvé zjišťovala jsem si o něm pár věcí a proč je uzavřen a tak a hned na to další měsíc v Enigmě ten článek :) Já mám hřbitovy moc ráda, je tam klid

4 Ai Eater no Kuroyake Ai Eater no Kuroyake | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 13:54 | Reagovat

Nejdřív jsem si myslela, že to bude nějaká tvoje povídka z prostředí toho hřbitova =] Tak nic, no =D
Chtěla bych se tam jít podívat ._.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Just because you really like a character.
Doesn't mean you're going to cosplay them well.


Obrázky čerpám z:
DeviantArt
Zerochan
Google

Videa jsou samozřejmě z Youtube